Support Staff

 

 

Support Staff

Click on the links below to see the various staff lists.

Sarah Swan - School Business Manager
Sally-Anne Warren-Armes - Business Partnership Manager
Claire Marr - Data Manager
Lindsey Bradwell - Data Manager / Examination Support
Pauline Hayes - Examinations Manager
Jackie Deffley - Office Manager
Davina Osborne / Sharon Foster- Headteacher's Personal Assistant
Vacancy- Network Manager
Joanne Castley - Finance Officer
Rebecca Ray - Marketing and Digital Communications Manager

top

Administrative Assistants

Jo Cliffe - Attendance
Barbara Elliott - SLT Support
Kim Reed - Pupil Reception/First Aid Support
Rachel Watford - Pupil Reception/First Aid Support
Sharon Foster - Clerk to Governors

top

Cover Supervisors

Mel Davis - Humanities
Judith Woodhead - Mathematics/Science
Mick Cartlidge - Performing Arts/PE/Community Sport
Hayley Lucas - Art/Design Technology

top

Learning Resources / Information Centre

Helen Smith - Learning Resources Manager
Katie Cam - Senior Reprographics Manager
Francine Anthony - Resources Assistant
Claire Deakin - Resources Assistant
Sue Thackray - Resources Assistant

top

Mid-day Supervisors

Helen Thompson - Senior Mid-day Supervisor
Sarah Allen - Mid-day Supervisor
Mandy Frogatt - Mid-day Supervisor
Tracy Hall - Mid-day Supervisor
Samantha Lee-Turner - Mid-day Supervisor
Denise Spencer - Mid-day Supervisor
Tami Thompson - Mid-day Supervisor
Val Wilcox - Mid-day Supervisor

top

Pastoral Support Assistants

Lisa Holden - Year 7
Sue Sandford - Year 8
Rachel Carlile - Year 9
Andrea Turner - Year 10
Sandy Towndrow - Year 11
Mandy Fenn - 6th form

top

Site Management

Allan Kenny - Site Manager
Annette Smith - Caretaker
Peter Hague - Caretaker
David Tipping - Caretaker
Rob Bishop - Relief Caretaker

top

Teaching Assistants

Anne Barteczho-Hibbert - Classroom Support
Karen Hodgetts - Classroom Support
Denise Johnson - Classroom Support
Cameron King - Classroom Support
Gillian Parker - Classroom Support
Sarah Price - Classroom Support
Wendy State - Classroom Support
Claire Steele - Classroom Support
Liz Talbot - Inclusion Unit
Sue Taylor - Classroom Support
Diane Thompson - Classroom Support
Collette Watkinson - Classroom Support
Sally Shepherd - HLTA, Safeguarding
Pamela Ward - HLTA, Inclusion Room
Paula Webb - HLTA

top

Technicians

Dave Dumelow - Design Technology
Karen Fox - Art Technician
Belinda Howe - ICT Technician
Jane Noble - Laboratory Technician
Andy Shelton - Senior Laboratory Technician
Charlotte Gascoyne - Design Technology (food)
Sarah Tully - Learning Mentor

Last updated: Thursday, January 05, 2017Print the Eckington School Support Staff page

 Latest News